Wieloczynnościowe roboty kuchenne i ich możliwości

Źródło – Zelmer

Wieloczynnościowy robot kuchenny to prawdziwy skarb, szczególnie dla osób, które cenią sobie łatwość, szybkość i precyzję podczas przygotowywania posiłków. Decydując się na zakup tak wyspecjalizowanego sprzętu, warto, abyś wiedział, czego tak naprawdę możesz się po nim spodziewać. Wiedza ta jest niezbędna do pełnego wykorzystania możliwości Twojego wieloczynnościowego robota kuchennego. Wszystko stanie się jasne, jeśli przeczytasz poniższy wpis, stworzony razem ze stroną dreamkitchen.pl

Jeden robot kuchenny, mnóstwo możliwości

Roboty kuchenne dzieli się, na mniej zaawansowane, roboty wielofunkcyjne oraz, bardziej złożone, roboty planetarne. Czym różnią się poszczególne urządzenia? Różnica tkwi przede wszystkim w możliwości rozbudowy za pomocą kupna dodatkowego osprzętu – w przypadku robotów wielofunkcyjnych ich liczba jest ograniczona. Roboty planetarne posiadają także szerszą płaszczyznę ruchu – w tym przypadku mamy do czynienia z ruchomą przekładnią ramienia i głowicy, która umożliwia jeszcze bardziej precyzyjne i wnikliwe obrabianie produktów.

Źródło – Kenwood

Wielofunkcyjne roboty kuchenne

Wieloczynnościowe roboty kuchenne zazwyczaj składają się z misy bądź malaksera, i łączą w sobie funkcje prostszych urządzeń kuchennych. Z ich pomocą jesteśmy w stanie zmielić, zmiksować, ugnieść, rozetrzeć, rozkruszyć oraz wymieszać wszelkiego rodzaju produkty – zarówno twarde, jak i miękkie, bardziej plastyczne. Co więcej, niektóre z wielofunkcyjnych robotów kuchennych, wyposażone są dodatkowo w sokowirówki, wyciskarki do cytrusów bądź młynki do kawy – wszystko po to, aby uczynić sprzęt jeszcze bardziej atrakcyjnym i wielofunkcyjnym.

Wielofunkcyjne roboty kuchenne składają się, między innymi z:
  • bazy, która stanowi serce całego urządzenia. Właśnie to konkretne miejsce odpowiada za pracę całego urządzenia. Znajduje się tutaj bowiem silnik, przekładnie oraz panel sterowania. Jest to pewien rodzaj „centrali”, która jest odpowiedzialna za wszystkie podejmowane akcje
  • panelu sterowania, będącego integralną częścią bazy robota kuchennego. Może być ręczny bądź automatyczny, w zależności od modelu. W pierwszym przypadku, sterowanie pracą robota, odbywa się za pomocą specjalnych pokręteł i przycisków. Sami decydujemy o poziomie i szybkości pracy naszego urządzenia. Przy automatycznym sterowaniu, mamy do czynienia z inteligentnym trybem pracy – robot sam dostosowuje się do rodzaju obrabianego materiału. Jeśli jednak nie satysfakcjonuje nas zaprogramowany tryb, za pośrednictwem panelu możemy go zmienić.
  • misy, która w zależności od rodzaju robota kuchennego, może mieć inną pojemność. W urządzeniach droższych, bardziej wyspecjalizowanych, przyjmuje ona wartości nawet 6 litrów! W bardziej standardowych modelach, misa ma pojemność zazwyczaj 2 litrów. Jeśli chodzi o materiał, z którego jest wykonana, najczęściej spotyka się misy z tworzywa sztucznego bądź stali nierdzewnej. W drugim przypadku, akcy usprawnić działanie, malaksery wyposażone są we wszelkiego rodzaju ostrza.
Roboty kuchenne planetarne

Wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technicznie urządzenia. Dzięki nim, jesteśmy w stanie przygotować, nawet najbardziej skomplikowane, potrawy w przeciągu paru minut. Istotny wpływ na jakość, precyzję i szybkość wykonywanych czynności ma szereg czynników – między innymi moc, ilość komponentów, tryb pracy oraz płaszczyzna ruchu. W przypadku robotów planetarnych, mamy do czynienia z niezwykle dokładnym mieszaniem, ubijaniem, rozcieraniem, ugniataniem i miksowaniem. Chodzi przede wszystkim o to, iż poszczególne przystawki, ostrza i tarcze, na skutek ruchomej głowicy, są w stanie dotrzeć do największych zakamarków misy. Dzieje się tak ze względu na kierunek obracania się wmontowanych akcesoriów, oprócz standardowego obrotu wokół własnej osi, ruch odbywa się w różnych kierunkach, na różnych wysokościach.

Źródło – Kenwood

W głowicy robota planetarnego znajdują się gniazda obrotów – do gniazda głównego podłącza się narzędzia odpowiedzialne za mieszanie w misie, natomiast do pozostałych podłącza się przystawki spełniające rolę pomocniczą.

Robot planetarny, podobnie jak inne roboty wieloczynnościowe, wyposażone są w misę. Zazwyczaj jest ona wykonana ze stali nierdzewnej bądź hartowanego szkła. Wewnątrz misy, bardzo często znajduje się miarka, która umożliwia łatwe orientowanie się co do ilości obrabianych produktów. Bezpośrednio z misą, za pomocą korpusu, połączona jest ruchoma głowica – zwiększa ona efektywność pracy mieszadeł oraz umożliwia dodawanie podczas pracy dodatkowych składników, bez konieczności przerywania czynności.

Niektóre roboty planetarne wyposażone są w możliwość gotowania. W tym przypadku mamy do czynienia z bardzo zaawansowanym urządzeniem, w budowie którego zastosowano płytę indukcyjną. Oznacza to, iż w trakcie obróbki produktów, jesteśmy w stanie je zagotować bez użycia garnków. W tego typu urządzeniach, możliwa jest regulacja temperatury – od 20 do 140 stopni. Kolejnym plusem jest możliwość rozbudowy urządzenia – robot może współpracować nawet z trzydziestoma różnymi akcesoriami! Oznacza to, iż z urządzeniem tego typu, nie ma rzeczy niemożliwych.

Wybieranie robota kuchennego wymaga od nas pełnego zaangażowania. Bardziej zaawansowane sprzęty może okazać się sporym wydatkiem, dlatego też warto dowiedzieć się czegoś więcej, aby kupić sprzęt wart swojej ceny. Ważne, aby było to urządzenie solidnie wykonane, które ma możliwość regulacji poziomów pracy oraz charakteryzuje się bogatym zapleczem akcesoriów. Dzięki licznym końcówkom, będziemy w stanie wykonać przeróżne czynności, które w normalnych warunkach byłyby pożeraczem cennego czasu i siły.

Warto zainwestować w wieloczynnościowego robota kuchennego, który z pewnością okaże się niezawodnym pomocnikiem, nawet podczas wykonywania najprostszych czynności.

 

  • Reklama